17.februārī, Ēnu dienas ietvaros, ar Augstākās tiesas tiesnešu un darbinieku darbu iepazinās septiņi vidusskolēni. „Ēnām” bija iespēja būt klāt īstā Krimināllietu tiesu palātas tiesas sēdē naftas kontrabandas lietā, kurā bija desmit apsūdzētie, redzēt vēsturisko Senāta zāli un apmeklēt Augstākās tiesas muzeju.   

Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamenta senatora Artūra Freiberga ikdienas pienākumus iepazina Rīgas 3. ģimnāzijas jaunieši Raimonds Freibergs un Emīls Roze. Raimonds un Emīls nebija zinājuši, ka tik daudz lietu tiek izskatīts nevis tiesas zālē, bet rakstveida procesā. Viņiem liekas, ka tiesneša darbu būtu interesanti strādāt īsu laiku, bet darīt to visu dzīvi tomēr varētu būt apnicīgi. Jauniešiem interesants likās Augstākās tiesas muzejs, kas ierīkots bumbu patversmē.

Četras „ēnas” bija Civillietu tiesu palātas tiesneša pienākumu izpildītājam Mārim Vīgantam. Santa Pavloviča un Santa Mūsiņa no viņa dzimtās Madonas Valsts ģimnāzijas un Lilita Zelča un Laura Laudiņa no Dobeles 1.vidusskolas teica, ka Augstākajā tiesā redzējušas vairāk nekā bija cerējušas. Bijis interesanti būt klāt tiesas sēdē un necerēti nokļūt Senāta vēsturiskajā zālē, kur tagad notiek valdības sēdes. Bet iepazīstoties ar tiesneša Vīganta darbu, meitenes sapratušas, cik daudz jāmācās, lai kļūtu par tiesnesi, un cik daudz jāmācās arī pēc tam. Viņām tiesneša darbs šķita interesants, bet arī nogurdinošs.

Dobeles valsts ģimnāzijas audzēkne Sabīne Surgunova kādreiz domājusi par žurnālista darbu un tādēļ vienā no Ēnu dienām „ēnojusi” kādu redaktori. Sapratusi, ka tomēr tā nav viņas sapņu profesija. Nākamā izvēle varētu būt jurista profesija, pat konkrētāk – prokurora darbs. Tādēļ šoreiz Ēnu dienā izvēlējusies būt „ēna” Augstākās tiesas tiesneša palīdzei Madarai Matīsai. Sabīne atzina, ka redzētais un dzirdētais viņas ieceres par jurisprudences studijām pastiprinājis. Darbs tiesā licies ļoti interesants, bet arī nedaudz biedējošs gan nopietnības, gan arī zināmas vienveidības dēļ. Viņa sapratusi, cik daudz jāmācās, lai strādātu tiesā, cik daudz laika jāpavada pie datora un rakstāmgalda, cik precīzi jāstrādā. Pārsteidzis, cik dažādas, pat „mietpilsoniski sīkas” problēmas jāskata Augstākajai tiesai. „Ir jānovērtē jūsu darbs,” sacīja Sabīne.

„Ēnu dienu” - visā pasaulē populāru skolēnu karjeras izglītības pasākumu - Latvijā katru gadu rīko organizācija Junior Achievement - Latvia. Tās galvenais uzdevums ir paplašināt skolēnu redzesloku un izpratni par to nākotnes profesijā nepieciešamajām zināšanām un prasmēm.

 

 Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211