Trešdien, 7.oktobrī, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs kopā ar Satversmes tiesas un Latvijas Tiesnešu biedrības pārstāvjiem tikās ar Starptautiskā valūtas fonda pārstāvi, lai informētu par budžeta samazinājuma ietekmi uz Latvijas tiesu funkcionēšanu.

Tiesas saprot, ka ekonomiskās krīzes situācijā tiesu varai budžeta ietvaros atvēlētais finansiālais nodrošinājums samazinās, taču nav pieņemami budžeta veidošanas principi. Augstākās tiesas priekšsēdētājs sarunā uzsvēra, ka valdība nav respektējusi tiesu varas neatkarību un nav izvērtējusi, kā prasītais finansējuma samazinājums būtiski ierobežos tiesu pamatfunkciju veikšanu.

Jau šobrīd, kad ar Saeimas lēmumu apstiprinātais Augstākās tiesas tiesnešu skaits ir 53, finanšu resursu trūkuma dēļ tiesā strādā tikai 45 tiesneši. Rezultātā būtiski pieaudzis neizskatīto lietu, īpaši civillietu, atlikums – 2009.gada beigās tas tiek prognozēts par 44% lielāks nekā gada sākumā. Augstākās tiesas priekšsēdētājs norādīja, ka tādējādi tiek pārkāptas Satversmē garantētās personu tiesības uz neatkarīgu tiesu saprātīgos termiņos.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs vērsa uzmanību arī uz sekām, kādas var būt, tiesnešu atalgojumu iekļaujot vienotajā valsts un pašvaldību darbinieku darba samaksas sistēmā. Līdzšinējā tiesnešu atalgojuma sistēma tika radīta ar mērķi stiprināt tiesu un tiesnešu neatkarību, līdz ar to, izjaucot šo sistēmu, var tikt grauti tiesu darbības pamatprincipi.

Tiesu varas pārstāvji cer, ka Starptautiskais valūtas fonds, izvirzot prasības nākamā gada budžeta samazinājumam, respektēs tiesu varas neatkarību un nepieciešamību saglabāt finansējumu, kas ļauj realizēt tiesu funkcijas.


 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211