19. septembrī, Valsts pārvaldes atvērto durvju dienā, vairāk nekā pussimts vidusskolēnu Augstāko tiesu iepazina neparastā veidā: te bija viens no „Temīdas skrējiena” pieturpunktiem, kuru skolēniem vajadzēja atrast, izpildīt uzdevumu un nopelnīt punktus.

Katra no desmit vidusskolu komandām, kas bija pieteikušās „Temīdas skrējienam”, apmeklēja četras Tieslietu ministrijas pakļautībā esošas iestādes un vienu no tiesām – Augstāko tiesu vai Rīgas apgabaltiesu. Augstākā tiesa bija divu Āgenskalna Valsts ģimnāzijas komandu, Valmieras Valsts ģimnāzijas, Rīgas Hanzas vidusskolas un Rīgas komercģimnāzijas komandu maršrutos.

Arī iepazīšanās ar Augstāko tiesu bija savdabīga: lielajā tiesas zālē skolēniem bija dots negaidīts uzdevums – salikt piecas puzles. Izpildot uzdevumu, tapa redzami Augstākajai tiesai raksturīgi attēli: Tiesu pils, Kārļa Zemdegas skulptūra „Taisnība”, tiesneša amata ķēde, tiesneša āmurs un 1937. gada Civillikuma īpašais, sudrabā kaltais eksemplārs. Pēc tam apskatīt šos un citus eksponātus, kā arī dzirdēt nelielu informāciju par Latvijas Senāta vēsturi un Augstākās tiesas šībrīža darbību skolēni varēja Augstākās tiesas muzejā.

Bez Augstākās tiesas skolēnu maršrutā bija vēl arī Patentu valde, Tiesu administrācija, Uzņēmumu reģistrs un Tiesu ekspertīžu birojs, bet otrā maršrutā – Probācijas dienests, Naturalizācijas pārvalde, Ieslodzījuma vietu pārvalde, Juridiskās palīdzības administrācija un Rīgas apgabaltiesā.

Mērķis šādai daudzveidīgai iepazīstināšanai ar Tieslietu ministrijas iestādēm un tiesām bija parādīt skolēniem tieslietu un juridiskā darba daudzveidību. Kā dienas noslēguma kopējā pasākumā atzina skolēni, par to viņi Atvērto durvju dienā ir pārliecinājušies.

Vienota Valsts pārvaldes atvērto durvju diena 19. septembrī notika Latvijas Republikas 90 gadu jubilejas ietvaros. Augstākās tiesa ir neatkarīga valsts iestāde, kam ir savs budžets un sava administrācija, tā neatrodas ne Tieslietu ministrijas, ne Tiesu administrācijas pakļautībā. Augstākajā tiesā strādā 47 tiesneši un 129 darbinieki.

Ekskursijas uz Augstākās tiesas muzeju var pieteikt ne tikai atvērto durvju dienā, bet arī citā laikā. Ekskursijas jāpiesaka Komunikācijas nodaļā pa tālruni 67020396. 

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211