Apmeklējot Latviju privātā vizītē, Augstākajā tiesā 17. oktobrī viesojās Amerikas Savienoto Valstu Apelācijas tiesas tiesnese Ilāna Rovnere (Ilana Diamond Rovner).

Tiekoties ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču un Judikatūras nodaļas vadītāju Pāvelu Gruziņu, tiesnese Rovnere izvaicāja par Latvijas tiesu sistēmu, tiesnešu izvēles un apstiprināšanas kārtību un tiesnešu un Augstākās tiesas priekšsēdētāja darba apjomu. Salīdzinot ar ASV, kur Augstākajā tiesā ir 9 tiesneši, bet Augstākajās Federālajās apelācijas tiesās kopā aptuveni 170 tiesneši, Latvijā tiesnešu skaits ir krietni lielāks. Taču, kā pārliecinājās Amerikas kolēģe, Latvijā tiesnešu izskatīto lietu skaits nav mazāks. Lai atslogotu tiesas, Amerikā plaši tiek izmantota mediācija un pirmās instances un apelācijas tiesās darbojas mierizlīguma departamenti. Turklāt katram tiesnesim ir vairāki darbinieki - tiesnesei Rovnerei, piemēram, ir četri asistenti un sekretāre.

Augstākās tiesas muzejā viešņa ieskatījās Latvijas tiesu sistēmas vēsturē. Ar sirsnību viņa aplūkoja liecības par Latvijas Universitātes Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultāti, ko absolvējis arī viņas tēvs. Tēva Universitātes žetonu tiesnese pārveidojusi gredzenā, kas, ciemojoties Latvijā, bija viņas rokā.

Ilānai Rovnerei šī nebija pirmā tikšanās ar Ivaru Bičkoviču un Pāvelu Gruziņu. 2002. gadā Latvijas tiesnešu delegācija apmeklēja ASV Apelācijas tiesu Čikāgā, kur tiesnese strādā. Pāvels Gruziņš atcerējās, ka toreiz viņus interesēja Amerikas zvērināto institūts, taču tagad, kā viņš stāstīja viešņai, Latvija ir aizgājusi citā virzienā un vairs nav arī tiesu piesēdētāju.

Viesojoties Rīgā, tiesnese Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē lasīja vieslekciju par Amerikas tiesu sistēmu un savu dzīves un darba pieredzi.

Ilāna Rovnere dzimusi 1938. gadā Rīgā, taču visu dzīvi vadījusi Amerikas Savienotajās Valstīs, kur viņas vecāki devās, lai izbēgtu no holokausta. Tur viņa ieguvusi juridisko izglītību un saņēmusi vairākus apbalvojumus par izciliem panākumiem savā profesionālajā darbībā, 2008. gadā Ilāna Rovere saņēma ASV juristu Profesionalitātes Gada balvu. Tiesneses Rovneres vārdā arī nosaukta apelācijas tiesas procesa izspēle studentiem un jaunajiem juristiem.

1984. gadā Ilāna Rovnere iecelta par Ilionesas Ziemeļu rajona tiesnesi, bet 1992. gadā prezidents Bušs viņu apstiprināja par ASV Apelācijas tiesas tiesnesi. Tiesas septītajā iecirknī viņa bija pirmā sieviete tiesneses amatā.

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211