30.maijā saspringtā dienas grafikā Latvijas vizītes laikā Londonas Karaliskās koledžas emeritētais profesors, karalienes goda padomnieks Ričards Višs (Richard Whish) tikās ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs norādīja, ka profesora Viša, kas ir viens no atzītākajām autoritātēm Eiropas Savienības konkurences tiesībās, vizīte sakritusi ar Latvijas valdības un Ārvalstu investoru padomes Latvijā ikgadējo tikšanos, kurā piedalījās arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs. Komerctiesību jautājumi arī Latvijas tiesu praksē kļūst aizvien aktuālāki – uzsvēra Ivars Bičkovičs.

Profesors Višs piekrita, ka, ņemot vērā Latvijas finansiālās iespējas, maz ticams, ka būtu iespējams Latvijā veidot jaunas – specializētas komerctiesas, tādēļ nepieciešams izglītot un specializēt esošo vispārējās jurisdikcijas un administratīvo tiesu tiesnešus aizvien komplicētāko komercstrīdu izskatīšanai. Būtu jānodrošina maksimālas iespējas Latvijas tiesnešiem apgūt citu valstu pieredzi un piedalīties starptautiskās mācībās, konferencēs, semināros.

Savukārt Ivars Bičkovičs informēja par uzsākto Augstākās tiesas reformu, kuras rezultātā, likvidējot tiesu palātas, būtu jāstiprina kasācijas instances kapacitāti, tai skaitā arī sekmējot iespējami dziļāku tiesnešu specializāciju sarežģītajos komerctiesību jautājumos. Augstākās tiesas priekšsēdētājs arī informēja, ka, ņemot vērā šo jautājumu aktualitāti, tieši šobrīd Augstākās tiesas tiesneša amatam tiek virzīts viens no vadošajiem komerctiesību speciālistiem Latvijā.

Profesors Višs ar atsaucību pieņēma Augstākās tiesas priekšsēdētāja aicinājumu nākamās vizītes laikā Latvijā tikties un uzstāties ar priekšlasījumu tieši Augstākās tiesas tiesnešiem.

Apmeklējot Augstākās tiesas muzeju, profesors Višs guva ieskatu arī Latvijas tiesu vēsturē.

Profesora Ričarda Viša vizīti Latvijā organizēja Latvijas Tiesību institūts. Ar Augstākās tiesas, Konkurences padomes un žurnāla „Jurista Vārds” atbalstu bija organizēta profesora vieslekcija „Tirgus varas nozīme Eiropas Savienības konkurences tiesību piemērošanā un kā to izmērīt”, ko apmeklēja aptuveni 130 interesenti.

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211