Čehijas parlamenta Deputātu palātas Konstitucionālo un juridisko lietu komisijas delegācija 23.februārī Augstākajā tiesā pārrunāja ģenerālprokurora apstiprināšanas kārtību Latvijā, tiesnešu algu jautājumu un citus tematus, kas saistīti ar parlamenta un tiesas ietekmes mijiedarbību.

Ar Čehijas parlamentāriešiem šodien tikās Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs un priekšsēdētāja vietnieks Pāvels Gruziņš,

 Čehijas Republikas parlamentāriešiem interesēja, kā Augstākās tiesas priekšsēdētājs vērtē procesu, kādā Latvijā tiek iecelts ģenerālprokurors – par Augstākās tiesas priekšsēdētāja izvirzītu kandidātu balso Saeima. I.Bičkovs uzskata, ka šāda kārtība nodrošina ģenerālprokurora politisku neitralitāti turpmākā darbā. Kandidātu izvirza no tiesu sistēmas, bet apstiprina Saeima, kas pārstāv tautu.

No sarunām Saeimā par Satversmes tiesas spriedumu tiesnešu algu jautājumā Čehijas parlamentārieši sapratuši, ka Latvijas politiķi par tā izpildi šaubās ne tikai valsts budžeta iespēju dēļ, bet arī solidaritātes ar pārējo tautu dēļ. Savukārt Augstākās tiesas priekšsēdētājs šo problēmu skaidroja vēsturiskā atskatā. Tiesnešu algu reforma netika pabeigta un, sākoties algu samazinājuma, tiesneši nebija atalgoti līdzvērtīgi valsts pārvaldē strādājošajiem. „Tas būtu kā olimpiskajās spēlēs skriešanas sacensībās visus nolikt pie vienas starta līnijas, bet tiesnešus – krietni tālāk atpakaļ. Un tad teikt, ka visi taču esam vienādi distanci skrējuši,” sacīja I.Bičkovičs. Satversmes tiesas spriedums tiesnešus ir atgriezis vienādās starta pozīcijās.

Čehijas parlamentārieši vaicāja Augstākās tiesas vadītāju viedokli par tiesu procesu paātrināšanas iespējām, kā arī par elektroniskā tiesvedības ieviešanu Latvijā. Viesi atzina, ka arī Čehijā elektroniskā lietu aprite valsts pārvaldē un tiesās ienāk gausi, taču process tiek veicināts, jo tā ir iespēja jūtami samazināt iestāžu izdevumus.

Vizītes ietvaros Čehijas Konstitucionālo un juridisko lietu komisijas priekšsēdētājs Mareks Benda (Marek Benda) un deputāti Stanislavs Kršečeks (Stanislav Křeček), Jeronīms Tejcs (Jeroným Tejc) un Daniels Rovans (Daniel Rovan) tikās ar kolēģiem no Saeimas Juridiskās komisijas, vairāku citu komisiju vadītājiem un deputātiem, kā arī ar Saeimas deputātu grupu sadarbībai ar Čehijas parlamentu. Čehijas parlamenta delegācijai notika saruna arī ar tieslietu ministru Mareku Segliņu, ģenerālprokuroru Jāni Maizīti un Satversmes tiesas priekšsēdētāju Gunāru Kūtri.

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211