Trešdien, 12.februārī, Ēnu dienas ietvaros Augstāko tiesu apmeklēja 17 skolēni no Talsiem, Valmieras, Preiļiem, Jelgavas un Rīgas. Ēnu dienas dalībnieki, no kuriem jaunākā skolniece mācās vien 6.klasē, ar patiesu interesi sekoja līdzi tiesneša, tiesas konsultanta un juriskonsulta darba pienākumiem Augstākajā tiesā.

Skolēniem dienas sākās ar īsu iepazīstināšanu par Latvijas tiesu sistēmu un Augstākās tiesas struktūru. Tad ēnas devās uz tiesas sēdi Administratīvo lietu departamentā. Pirms tiesas sēdes tiesnese Jautrīte Briede pastāstīja par lietu izskatīšanu kasācijas kārtībā, par to, kādas lietas izskata Civillietu departaments un kādas – Krimināllietu departaments. Tiesnese izskaidroja skolēniem kas ir administratīvo pārkāpumu lietas, kuras var nosaukt par sava veida „mazajām krimināllietām”, par kurām personai uzliek sodu. Un par administratīvajām lietām un to, cik dažādas var būt sūdzības par valsts un pašvaldību iestāžu lēmumiem. Piemēram, kā tiesas sēdē izskatāmajā lietā – par bankai aprēķināto uzņēmumu ienākuma nodokli, soda naudu un nokavējuma naudu. Lai arī skolēni nevarēja līdz galam noskatīties visu tiesas procesu, lai vairāk veltītu laika individuālām sarunām ar ēnojamiem tiesnešiem, skolēni atzina, ka tas ir bijis interesants un advokātam procesā ir jāprot ļoti labi izskaidrot savu viedokli.

Tad „ēnas” devās pie saviem „ēnu devējiem” – Krimināllietu departamenta tiesneses Ingunas Radzevičas, Civillietu departamenta tiesnešiem Valerijana Jonikāna, Ināras Gardas, Ļubovas Kušnires un Valerija Maksimova, pie Administratīvo lietu departamenta tiesneses Rudītes Vīdušas un Krimināllietu tiesu palātas tiesneša Jāņa Tiltiņa. Skolēni sarunas ar saviem „ēnu devējiem” vērtēja par ļoti vērtīgām un atzina, ka tiesneša amats nav viegls, bet ir ļoti interesants.

Pēc tam skolēniem bija ekskursija muzejā un pa Tiesu pili. Dienas otrajā daļā skolēniem bija tikšanās ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču. Priekšsēdētājs, runājot par jurista profesiju, pastāstīja, kā pats vidusskolas gados izvēlē starp jurista, vēsturnieka un žurnālista profesiju pieņēmis lēmumu par studijām Juridiskajā fakultātē un to ne mirkli nav nožēlojis. Priekšsēdētājs pastāstīja par savu karjeru, kā viņš nonācis līdz Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam. Skolēni interesējās kā var kļūt par tiesnesi un kādas rakstura iezīmes palīdz tiesneša darbā.

Ēnu diena noslēdzās ar videofilmu „Latvijas Senātam 95. Vakar un šodien.”

Bez tam Augstākajā tiesā bez savām ēnām bija vēl arī citas „ēnas”, proti, uz tikšanos ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču savas „ēnas” atveda Tieslietu ministre Baiba Broka un Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina. Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece arī šī ēnas aizveda ekskursijā uz tiesas muzeju.


Informāciju sagatavoja Baiba Kataja, Augstākās tiesas preses sekretāre
Tālr.: 67020396; e-pasts: baiba.kataja@at.gov.lv