Trešdien, 13.februārī, Ēnu dienas ietvaros Augstāko tiesu apmeklēja desmit vidusskolēni no Rīgas, Daugavpils, Valmieras, Cēsīm, Cesvaines, Kārsavas un Iecavas, iepazīstot Augstākās tiesas darba ikdienu un tiesneša darbu.

Skolēniem dienas sākās ar īsu iepazīstināšanu par Latvijas tiesu sistēmu un Augstākās tiesas struktūru. Tad ēnas devās uz tiesas sēdi Senāta Administratīvo lietu departamentā. Pirms tiesas sēdes senatore Rudīte Vīduša pastāstīja par lietu izskatīšanu kasācijas kārtībā, par to, cik dažādas var būt sūdzības par valsts un pašvaldību lēmumiem, piemēram, sūdzība par pašvaldības lēmumu nerīkot iepirkuma konkursu pasažieru pārvadājumu nodrošināšanai, vai pieteikums atcelt lēmumu, ar kuru atļauts uzbūvēt paaugstinātu rampu pie kādas ēkas. Tāpat senatore iepazīstināja skolēnus ar tiesas sēdē izskatāmo lietu. Noklausījušies tiesas procesu, skolēni atzina, ka tas ir bijis ļoti īss, jo pieteicēju un atbildētāju pārstāvji tikai paskaidroja kasācijas sūdzībās minētos argumentus un arī uz tiesas jautājumiem atbildēja īsi. Atbilstoši Administratīvā procesa likumā noteiktajam, Senāts tiesas sēdes noslēgumā paziņoja, ka nolēmums lietā būs pieejams 15.martā.

Pēc tam „ēnas” pievienojās Šampētera vidusskolas 12.un 9.klašu skolēniem, kas kuplā skaitā bija ieradušies uz Senāta Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētājas Veronikas Krūmiņas vadīto tiesību zinību stundu. Skolēni bija ļoti aktīvi jautātāji, līdz ar to ne tikai uzzināja par tiesas darbu un lietu izskatīšanu, bet arī meklēja risinājumus sev interesējošos jautājumos. Tā piemēram, skolēni bija ļoti pārsteigti, ka Civillikumā ir ietverts pants, kas nosaka bērnu pienākumus un to, ka bērniem ir jāpalīdz vecākiem mājas darbos, neprasot par to atlīdzību. Tāpat skolēni jautāja par strīdīgiem jautājumiem par administratīvajiem pārkāpumiem, ar kādiem skolēni paši vai viņu paziņas ir saskārušies.

Tad „ēnas” devās pie saviem „ēnu devējiem” – senatoriem Pētera Dzalbes, Valerijana Jonikāna, Ināras Gardas, Ingunas Radzevičas, Edītes Vernušas un Skaidrītes Lodziņas. Skolēni sarunas ar saviem „ēnu devējiem” vērtēja par ļoti vērtīgām un atzina, ka tagad būs nepieciešams laiks, lai visu informāciju līdz galam galvā sakārtotu. Skolēni arī bija pārsteigti, ka viņu „ēnu devēji” bijuši ļoti smaidīgi, jo iepriekš, kad skolēni savu „ēnojamo” tiesnesi bija apskatījuši fotogrāfijā mājas lapā, viņiem tie likušies dusmīgi un ļoti nopietni.

Pēc tam skolēniem bija ekskursija muzejā un pa Tiesu pili, bet dienas noslēgumā – tikšanās ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču. Priekšsēdētājs, runājot par jurista profesiju, pastāstīja, kā pats vidusskolas gados izvēlē starp jurista, vēsturnieka un žurnālista profesiju pieņēmis lēmumu par studijām Juridiskajā fakultātē un to ne mirkli nav nožēlojis. Priekšsēdētājs pastāstīja par savu karjeru, kā viņš nonācis līdz Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam. Skolēni interesējās kā var kļūt par tiesnesi, kāda izglītība un darba pieredze ir nepieciešama.

Bez tam Augstākajā tiesā bez savām ēnām bija vēl arī citas „ēnas”, proti, ekskursijā uz Tiesu pili savas „ēnas” atveda Saeimas deputāts Gaidis Bērziņš. G.Bērziņam bija piecas „ēnas” – visas no Talsiem.

 

Informāciju sagatavoja Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja

E-pasts: baiba.kataja@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211