Latvijas Republikas Goda konsula Vašingtonas štatā ASV Stīvena Žirska (Stephen Zirschky) tiesnešu tērpu kolekciju papildinās Latvijas Republikas Augstākās tiesas tiesneša mantija. Priekā par jaunieguvumu Goda konsuls vēlas dalīties ar Sietlas latviešiem Latvijas valsts dibināšanas atceres svētkos 18. novembrī.

Stīvens Žirskis ir advokāts, specializējies biznesa, IT un ekonomikas konsultācijās. Viņa hobijs ir pasaules valstu tiesnešu tērpu kolekcijas vākšana. Tā kā kopš 2007. gada Žirskis pilda arī Latvijas Republikas Goda konsula pienākumus Vašingtonas štatā ASV, viņš ļoti vēlējās savu kolekciju papildināt ar Latvijas tiesneša tērpu. Konsula lūgumu Ārlietu ministrija nodeva Augstākajai tiesai.

Mantija, ko Augstākā tiesa nosūtīja Stīvena Žirska kolekcijai, ir lietots, bet labi saglabājies Augstākās tiesas tiesneša tērps. Tiesa cer atbildē no Goda konsula uzzināt ko vairāk par viņa savdabīgo kolekciju.

Likuma „Par tiesu varu” 67. pants nosaka, ka tiesu varas simboli ir tiesneša svinīgais solījums, mantija un amata zīme. Tiesnesis pilda savus pienākumus, tērpies mantijā un aplicis amata zīmi. Mantijas lietošanas kārtību nosaka Augstākās tiesas priekšsēdētājs. Latvijā tiesnešiem ir trīs krāsu mantijas - rajona (pilsētas) tiesu tiesnešiem melnā krāsā, apgabaltiesu tiesnešiem - bordo, Augstākās tiesas tiesnešiem - karmīnsarkanā krāsā.

 

 

Informāciju sagatavoja Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

rasma.zvejniece@at.gov.lv; tālrunis 67020396, 28652211