Igaunijas Republikas Augstākā tiesa 13.-15. janvārī svin dibināšanas 90. gadadienu, uz svinīgajiem pasākumiem Tartu devies arī Latvijas Republikas Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs un Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

Svinīgā svētku ceremonija notiek šodien Tartu Universitātē, un uz to aicināti Igaunijas tieslietu pārstāvji, kā arī citu valstu Augstāko un Konstitucionālo tiesu vadītāji. Pēc tam seko Igaunijas Republikas Augstākās tiesas priekšsēdētāja Merta Raska (Märt Rask) pieņemšana.

Igaunijas Republikas Augstākās tiesas vēsture ir līdzīga Latvijas Republikas Augstākās tiesas vēsturei.

Igaunijas Republikas „Likums par Valsts tiesu” tika pieņemts 1919. gada 21. oktobrī, bet pirmā Augstākās tiesas sēde notika 1920. gada 14. janvārī Tartu Rātsnama zālē. Šī diena tiek uzskatīta par tiesas darbības sākumu. 1935. gadā Augstākā tiesa tika pārcelta uz Tallinu.

1940. gada 31. decembrī padomju vara Igaunijas Republikas Augstākās tiesas darbību pārtrauca, tiesneši saņēma pavēles par atbrīvošanu no amata. Vairāki tiesneši bija apcietināti.

Pamats atjaunot nacionālo tiesu sistēmu bija Igaunijas Republikas Konstitūcijas pieņemšana 1992. gada 28. jūnijā. Tika atjaunota Igaunijas Augstākā tiesa, un tās pirmā sēde notika 1993. gada 27. maijā turpat kur pirms 73 gadiem - vēsturiskajā Tartu Rātsnamā. Arī šobrīd Igaunijas Augstākā tiesa atrodas Tartu.  

Igaunijas Augstākā tiesa ir kasācijas instance, un tā pilda arī Konstitucionālās tiesas funkcijas. Augstākajā tiesā strādā 19 tiesneši.

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211