Rīt Rīgā, Kongresu namā sāksies Augstākās tiesas un Amerikas Tiesu advokātu padomes kopīgi rīkotais divu dienu pasākums Tiesneši un advokāti profesiju saskarsmē: kopīgais un atšķirīgais Latvijas un Amerikas tiesību sistēmā.

8. jūnijā paredzēta diskusiju konference, kurā ziņojumus par kopīgo un atšķirīgo Latvijas un Amerikas tiesību sistēmās, kā arī tiesnešu un advokātu profesionālajā darbībā sniegs Latvijas Augstākās tiesas priekšsēdētājs Andris Guļāns, Losandželosas Augstākās tiesas tiesnesis Vendels Mortimers, Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kūtris un advokāts no Floridas Maikls Kalahans, kurš arī ir viens no šīs konferences iniciatoriem.

Pēc tam vairāk nekā simts konferences dalībnieki trīs grupās analizēs abu valstu profesionālās darbības piemērus un meklēs ceļus abu profesiju pārstāvju veiksmīgākai sadarbībai nākotnē. Diskusiju par skandalozu un nepopulāru tiesas spriedumu skaidrošanu sabiedrībai vadīs Augstākās tiesas senatore Jautrīte Briede un advokāts no Sanfrancisko Edvards Nevins, tajā ar ziņojumiem uzstāsies zvērināts advokāts Agris Bitāns, Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas priekšsēdētāja Velga Gailīte, Ģenerālprokuratūras virsprokurors Ēriks Kalnmeiers un citi.

Darba grupu, kurā runās par tiesnešu un advokātu profesionālo ētiku un uzvedību, vadīs Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas disciplinārlietu komisijas priekšsēdētājs Lauris Liepa un Amerikas tiesu advokātu padomes prezidents Džons Felpss. Diskusijai gatavojas arī Tiesnešu biedrības prezidents, Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs, advokāti Guna Kaminska un Aivars Niedre.

Savukārt debatēt par tiesnešu un advokātu disciplināro atbildību rosinās Augstākās tiesas senators, Tiesnešu disciplinārkolēģijas priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Dzalbe un ASV advokāts, Rietumpalmbīčas ABOTA nodaļas prezidents Džerijs Ričmens. Savu viedokli paudīs advokāti Baiba Plaude un Romualds Vonsovičs, arī Administratīvās apgabaltiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš un citi.

„Šie jautājumi ir mūsu ikdienas darba sastāvdaļa un arī aktualitāte, tie bieži izraisa diskusijas un pat strīdus, tomēr to nopietnai analīzei un atrisināšanai, man šķiet, veltam pārāk maz laika un vajadzīgās uzmanības,” uzskata Augstākās tiesas priekšsēdētājs un cer, ka šī konference būs apliecinājums vēlmei problēmas risināt.

Pilna konferences programma un dalībnieku saraksti pieejami Augstākās tiesas mājaslapā www.at.gov.lv . Tās darbā piedalīsies 15 ASV tiesneši un advokāti, ielūgti arī Latvijas akadēmiskās vides pārstāvji, tieslietu speciālisti, un viesi no ASV vēstniecības.

Atklāšanas uzrunas teiks Latvijas augstākās tiesas priekšsēdētājs, Amerikas Tiesu advokātu padomes prezidents Džons Felpss un ASV vēstnieces Latvijā vietnieks Fils Antveilers.

Uz konferenci laipni tiek aicināti arī žurnālisti, reģistrācija Kongresu nama vestibilā no plkst. 9.00 līdz 9.30.

Konferences otrajā dienā – 9. jūnijā - Augstākās tiesas Senāta sēžu zālē būs iespēja vērot tiesas procesu, kuru vadīs ASV tiesnesis Vendels Mortimers un Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātas priekšsēdētājs Gunārs Aigars, iepazīties ar ASV tiesvedības principiem un zvērināto žūrijas darbu.

 

Informāciju sagatavoja Anita Kehre, Augstākās tiesas priekšsēdētāja palīdze

E-pasts: anita.kehre@at.gov.lv, tālrunis: 7020395, 9287367