Augstākās tiesas līdzdalība Eiropas Komisijas pētniecības projektā par drošību Eiropā jāuztver kā izaicinājums – atklājot projekta darba grupas semināru, sacīja Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs. Par izaicinājumu to var vērtēt, ņemot vērā, ka Augstākā tiesa akceptē sevišķā veidā veicamos operatīvās darbības pasākumus, un šie pasākumi ir saistīti ar valsts drošību, tajā skaitā iespējamiem terorisma draudiem. Augstākās tiesas priekšsēdētājs izteica cerību, ka projekta aktivitātes materializēsies taustāmā rezultātā – grāmatā un publikācijās, kuras būs noderīgas Latvijas juristiem un tiesnešiem.

Augstākā tiesa kopš 2013. gada maija ir iesaistījusies Eiropas Komisijas Septītās Ietvarprogrammas pētniecības projektā „Pretterorisma pasākumu izmantošana drošības uzlabošanai Eiropā – to ietekme, tiesiskums un efektivitāte” (Securing Europe through Counter-terrorism: impact, legitimacy and effectiveness). Projekta ietvaros 5.septembrī Rīgā, Augstākās tiesas telpās, notika projekta darba grupas seminārs ar ekspertu piedalīšanos.

Seminārā tika prezentēti pirmo divu projekta posmu rezultāti. Bens Haijess (Ben Hayes, Statewatch, Apvienotā Karaliste) prezentēja izveidoto Eiropas Savienības pretterorisma pasākumu katalogu. Ar ziņojumiem par pretterorisma pasākumu ietekmes, tiesiskuma un efektivitātes paradigmām juridiskajā, socioloģiskajā, rīcības un demokrātiskajā aspektā uzstājās ziņojumu autori Matiass Fermeilens (Mathias Vermeulen, Centre for Irish and European Security, Īrija), Ērika Dauninga (Erika Downing, Cork Institute of Technology, Īrija), Rozemareina van der Hilsta (Rozemarijn van der Hilst, Peace Research Institute Oslo, Norvēģija), Jūlija Čistjakova (Yulia Chistyakova, University of Durham, Apvienotā Karaliste), kā arī projekta vadītāja profesore dr. Fiona de Londrasa (Fiona de Londras, University of Durham, Apvienotā Karaliste).

Ar ziņojumu par valsts aizsardzības un drošības institūciju pieeju pret teroristu tīklu līderiem 21.gadsimta drošības vidē uzstājās Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Raimonds Rublovskis. CERT.LV pārstāvis Varis Teivāns iepazīstināja par IT drošības sistēmu Latvijā un tās nākotnes izaicinājumiem. Par viņa prezentāciju īpaši interesējās Īrijas pārstāvji, kuru valstī CERT vienība vēl nav izveidota.

Savu ieguldījumu seminārā, komentējot ziņojumus un sniedzot ieteikumus to uzlabošanai, deva LU profesors Artūrs Kučs, Tiesībsarga biroja pārstāve Ilze Tralmaka, advokāts Aldis Alliks, kā arī ārzemju viesi – Londonas Karaliskās koledžas pasniedzējs dr. Kians Mērfijs (Cian Murphy) un pētnieks dr. Aldo Zamits-Borda (Aldo Zammit-Borda), kā arī bijušais Īrijas Ārlietu un Tieslietu, vienlīdzības un tiesību reformu ministrs Dermots Aherns (Dermot Ahern).

Semināra noslēgumā Sai Makkārtnija (Sadhbh McCarthy, Centre for Irish and European Security, Īrija) klātesošajiem prezentēja projekta mājaslapu www.secile.eu.

Pēc semināra izstrādātie ziņojumi tiks papildināti un uzlaboti atbilstoši dalībnieku ieteikumiem, bet Augstākā tiesa sadarbībā ar Durhamas Universitāti izveidos kopsavilkuma ziņojumu. Visi ziņojumi divu mēnešu laikā tiks publicēti projekta mājaslapā www.secile.eu.

 

Šis dokuments neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli. Tajā paustais viedoklis un interpretācijas atspoguļo tikai tās autoru uzskatus. Eiropas Komisija nenes nekādu atbildību par šīs informācijas tālāku izmantošanu