Divās dienās, 27. un 28.februārī, uz Senāta Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētājas Veronikas Krūmiņas vadītajām tiesību zinību stundām ieradās četras grupas – kopā 130 skolēni no Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas, Viļakas Valsts ģimnāzijas, Rekavas vidusskolas, Aizupes pamatskolas un Rīgas Celtniecības koledžas. Skolēni klātienē varēja iepazīties ar tiesu sistēmu un Augstākās tiesas kompetenci, uzzināt par dažādajiem procesu veidiem, pārsūdzības iespējām un tiesneša darba ikdienu.

Jautājumi, kurus skolēni uzdeva senatorei, bija visdažādākie: Kas tiesneša darbā sagādā vislielāko gandarījumu? Kādām prasmēm un iemaņām jābūt, lai varētu kļūt par tiesnesi? Kādas ir tiesneša amata privilēģijas? Un pat ar tiesu lietām nesaistītus jautājumus, piemēram, kāda ir tiesneses mīļākā mūzikas grupa?

Vaicāta, kas darbā sagādā lielāko gandarījumu, senatore Veronika Krūmiņa minēja labi izspriestu lietu un saprotamu tiesas spriedumu, īpaši, ja lietā bijis sarežģīts risināmais tiesību jautājums. Savukārt kā tiesneša privilēģijas tiesnese minēja neatkarību, tiesnesis ir pakļauts tikai likumam, tiesnesim nav priekšnieku. Tai pat laikā senatore norādīja, ka tiesnesis ir tiesnesis septiņas dienas nedēļā un 24 stundas diennaktī, tas tiesnesim vienmēr ir jāpatur prātā, gan esot sabiedrībā, komunicējot sociālajos tīklos, vai apmeklējot kādus pasākumus.

Atbildot uz skolēnu jautājumiem, senatore minēja arī savas dzīves piemērus un pieredzi. Senatore aicināja skolēnus būt modriem un uzmanīgiem, ja viņi ikdienā sastopas ar juridisku dokumentu parakstīšanu, vieglprātīgi negalvot kādam draugam vai paziņam, jo tā rezultātā var iestāties sekas un var nākties pašam maksāt drauga paņemto aizdevumu, ja gadījumā viņš to nedarīs. Noslēgumā Veronika Krūmiņa vēlēja skolēniem atrast savu vietu dzīvē un nekļūdīties profesijas izvēlē, lai darbs, kuru viņi darītu, sagādā gandarījumu.

Pēc tiesību zinību stundas skolēni izstaigāja vēsturisko tiesu pili un apmeklēja Augstākās tiesas muzeju.

Tiesību zinību stundas Augstākajā tiesā tiek rīkotas jau kopš 2009.gada. Jau šogad janvārī un februārī notikušas piecas tiesību zinību stundas. Martā uz tām pieteikušies studenti no Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Rīgas Tūrisma tehnikuma.

 

Baiba Kataja, Augstākās tiesas preses sekretāre
Tālr.: 67020396; e-pasts: baiba.kataja@at.gov.lv