Lai veicinātu Latvijas tiesu prakses atbilstību Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijas standartiem, Tieslietu padome atzina par nepieciešamu pilnveidot tiesnešu zināšanas un prasmes drošības līdzekļa – apcietinājuma – piemērošanas un kontroles jautājumos un lēmumu pamatojuma kvalitātē.

Papildu pasākumi tiesnešu profesionālās kvalifikācijas celšanai saistībā ar pirmstiesas apcietinājuma piemērošanu un kontroli kriminālprocesos tiks ietverti Eiropas Savienības finansētajā programmā.

Tieslietu ministrija, analizējot Latvijas lietas Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kas saistītas ar pirmstiesas apcietinājuma ilguma noteikšanu un kontroli, norādījusi uz problēmām lēmumu par pirmstiesas apcietinājuma noteikšanu un pagarināšanu pamatojumā un argumentācijas kvalitātē. Vēršot tiesu priekšsēdētāju uzmanību šim faktam, ministrija nosūtījusi apkārtrakstu par Eiropas Cilvēktiesību praksi lietās par pirmstiesas apcietinājuma piemērošanu, tāpat liela vērība izmeklēšanas tiesnešu kvalifikācijas celšanai pievērsta Latvijas Tiesnešu mācību centra regulāro tiesnešu mācību ietvaros. Tomēr, ņemot vērā jautājuma par pirmstiesas apcietinājuma lēmumu aktualitāti, Tieslietu ministrija bija aicinājusi Tieslietu padomi atbalstīt papildu pasākumu nepieciešamību tiesnešu profesionālās kvalifikācijas pilnveidošanai šo kategoriju lietu izlemšanai.

Lēmumu Tieslietu padome pieņēma 23.maija sēdē. Informāciju par visiem sēdē skatītajiem jautājumiem skatiet šeit

 

Informāciju sagatavoja

Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece

E-pasts: rasma.zvejniece@at.gov.lv, tālrunis: 67020396, 28652211