2. maijs, 2022.
Augstākās tiesas mājaslapas Tiesu prakses sadaļā nolēmumu arhīva klasifikatoros aprīlī pievienoti divpadsmit Krimināllietu departamenta nolēmumi (iekavās aiz virsraksta norādīta nolēmuma klasifikācija pēc lietu kategorijām).
Pievienoti klasifikatoros ar virsrakstu un tēzēm
-
SKK-[B]/2022 “Korespondences noslēpuma tīša pārkāpšana, ko izdarījis žurnālists” (KL/ Noziedzīgi nodarījumi pret personas pamattiesībām un pamatbrīvībām; KL/ Apstākļi, kas izslēdz kriminālatbildību)
Tēze:
Lemjot par personas saukšanu pie kriminālatbildības par korespondences noslēpuma tīšu pārkāpšanu, privātās dzīves un korespondences neaizskaramības intereses līdzsvarojamas ar vārda brīvības interesēm. Ja par Krimināllikuma 144.panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tiek apsūdzēts žurnālists, kas publiskojis sabiedrībā zināma politiķa vai augstas valsts amatpersonas korespondenci, tiesai jāizvērtē, vai viņš nav rīkojies attaisnojama profesionālā riska apstākļos, kas izslēdz kriminālatbildību.
-
SKK-J-151/2022 “Nolēmumu izpildes apturēšana, izskatot lietu Kriminālprocesa likuma 63.nodaļas kārtībā” (KPL/ Spēkā esošo nolēmumu jauna izskatīšana sakarā ar materiālo vai procesuālo likuma normu būtisku pārkāpumu)
Tēze:
Augstākā tiesa, izskatot lietu Kriminālprocesa likuma 63.nodaļas kārtībā, var atlikt vai apturēt tā sprieduma vai lēmuma izpildi, par kuru iesniegts protests vai pieteikums. Kriminālprocesa likuma 669.pants neparedz Augstākajai tiesai iespēju atlikt vai apturēt tāda sprieduma vai lēmuma izpildi, kas pieņemts citā kriminālprocesā un par kuru nav iesniegts attiecīgais protests vai pieteikums Kriminālprocesa likuma 63.nodaļas kārtībā.
-
SKK-30/2022 “Policijas darbinieka liecību ticamības pārbaude; Tabakas izstrādājumu nelikumīga uzglabāšana” (KPL/ Pierādīšana un pierādījumi; KL/ Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā)
Tēzes:
Policijas darbinieka liecību ticamības pārbaude
Policijas darbinieka liecībām nav iepriekš noteikta augstāka ticamība kā citiem pierādījumiem. Tāpat kā jebkura pierādījuma, arī policijas darbinieka liecību, ticamība pārbaudāma saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 128.pantā noteiktajiem kritērijiem. Citos lietu veidos un procesuālajos likumos noteiktie pierādījumu ticamības izvērtēšanas kritēriji kriminālprocesā nav piemērojami.
Tabakas izstrādājumu nelikumīga uzglabāšana
Tabakas izstrādājumu novietošanas process telpā vai ārpus tās ir priekšnoteikums to nelikumīgai glabāšanai, ja konstatēts nodoms glabāt tabakas izstrādājumus. Tādējādi tabakas izstrādājumu pārkraušana citā transportlīdzeklī vai telpā, ja tā notikusi uzglabāšanas nolūkā, nav atsevišķi kvalificējama kā tabakas izstrādājumu pārvietošana.
-
SKK-J-189/2022 “Papildsodu – transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana – saskaitīšana pēc vairākiem spriedumiem” (KL/ Soda noteikšana; KL/ Noziedzīgi nodarījumi pret satiksmes drošību)
Tēze:
Atbilstoši Krimināllikuma 51.panta trešajai daļai, saskaitot sodus pēc vairākiem spriedumiem, kopējais soda apmērs vai laiks drīkst pārsniegt attiecīgajam soda veidam noteikto maksimālo apmēru vai laiku, bet ne vairāk par pusi no attiecīgajam soda veidam noteiktā maksimālā apmēra vai laika.
Saskaitot papildsodus – transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana – un nosakot kopējo šī papildsoda laiku, jāņem vērā tas papildsoda maksimālais laiks, kāds paredzēts Krimināllikuma Sevišķās daļas panta sankcijā, kurai atbilstoši personai noteikts sods. Ja Krimināllikuma Sevišķās daļas panta sankcijā nav paredzēts izņēmuma gadījums, proti, papildsoda – transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana – piemērošana uz laiku, ilgāku par pieciem gadiem, saskaitot papildsodus, kopējais šī papildsoda laiks nedrīkst pārsniegt 7 gadus un 6 mēnešus.
-
SKK-72/2022 “Krimināllikuma 48.panta pirmās daļas 17.punktā paredzētā atbildību pastiprinošā apstākļa – noziedzīgu nodarījumu izdarījusī persona sniegusi apzināti nepatiesu liecību – piemērošana; Narkotisko un psihotropo vielu neatļauta pārvadāšana; Jauna atbildību pastiprinoša apstākļa konstatēšana apelācijas instances tiesā” (KL/ Soda noteikšana; KL/ Noziedzīgi nodarījumi pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību; KPL/ Lietas sagatavošana iztiesāšanai apelācijas instances tiesā; KPL/ Lietas iztiesāšana apelācijas kārtībā)
Tēzes:
Krimināllikuma 48.panta pirmās daļas 17.punktā paredzētā atbildību pastiprinošā apstākļa – noziedzīgu nodarījumu izdarījusī persona sniegusi apzināti nepatiesu liecību – piemērošana
Krimināllikuma 48.panta pirmās daļas 17.punktā paredzētais atbildību pastiprinošais apstāklis nav saistāms ar noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas brīdi, bet gan ar personas vēlāku rīcību, sniedzot apzināti nepatiesu liecību. Taču, piemērojot šo atbildību pastiprinošo apstākli, jāpārliecinās, vai sniegtā liecība ir apzināti nepatiesa un vai pirms pratināšanas atbilstoši Kriminālprocesa likuma 150.panta 4.punktā noteiktajam persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, ir tikusi informēta par apzināti nepatiesas liecības sniegšanas sekām, un tādējādi apsūdzētais būtu varējis paredzēt, ka apzināti nepatiesas liecības sniegšana var negatīvi ietekmēt sodu par viņam inkriminēto noziedzīgo nodarījumu.
Narkotisko un psihotropo vielu neatļauta pārvadāšana
Narkotisko vai psihotropo vielu neatļauta glabāšana un pārvadāšana ir divi patstāvīgi Krimināllikuma 253.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma objektīvās puses izpausmes veidi. Transportlīdzekļa apstāšanās, neatļauti pārvadājot narkotiskās vai psihotropās vielas, nerada nepieciešamību pēc papildu kvalifikācijas par narkotisko vai psihotropo vielu glabāšanu.
Jauna atbildību pastiprinoša apstākļa konstatēšana apelācijas instances tiesā
Kriminālprocesa likuma 551.panta pirmās daļas 3.punktā un 562.panta pirmajā daļā paredzētās tiesību normas interpretējamas tādējādi, ka prokurora apelācijas protestā vai cietušā apelācijas sūdzībā izteiktajiem prasījumiem par bargāka soda noteikšanu jābūt motivētiem. Tiesai jāvērtē protestā vai sūdzībā izteiktā lūguma pamatotība kopsakarā ar protestā vai sūdzībā norādītajiem motīviem.
Ja prokurors apelācijas protestā, motivējot lūgumu noteikt apsūdzētajam bargāku sodu, nav lūdzis konstatēt un saskaņā ar Krimināllikuma 48.panta pirmās daļas 1.punktu atzīt par apsūdzētā atbildību pastiprinošu apstākli to, ka noziedzīgais nodarījums veido noziedzīgā nodarījuma recidīvu, apelācijas instances tiesa nedrīkst atzīt šādu atbildību pastiprinošo apstākli un pasliktināt apsūdzētā stāvokli.
-
SKK-19/2022 “Krimināllikuma 214.panta (Nepatiesa maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšana) otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma priekšmets – maksātnespējas procesa pieteikums” (KL/ Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā; KL/ Noziedzīgi nodarījumi pret pārvaldes kārtību)
Tēze:
Apzināti nepatiess maksātnespējas procesa pieteikums, proti, tāds maksātnespējas procesa pieteikums, kurā sniegtas apzināti nepatiesas ziņas vai ziņas slēptas, ja tā dēļ var tikt pasludināts vai tika pasludināts maksātnespējas process, ir Krimināllikuma 214.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma priekšmets. Tādējādi šāds maksātnespējas procesa pieteikums nav uzskatāms par Krimināllikuma 275.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma priekšmetu – dokumentu, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem.
-
SKK-83/2022 “Grāmatvedības dokumentu slēpšanas un viltošanas kvalifikācija” (KL/ Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā)
Tēze:
Krimināllikuma 217.panta pirmajā daļā (2012.gada 13.decembra likuma redakcijā) paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāvs ir formāls, tas neparedz kādu konkrētu seku iestāšanos un ir pabeigts ar grāmatvedības dokumentu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas slēpšanu vai viltošanu, tāpēc, kvalificējot noziedzīgo nodarījumu pēc Krimināllikuma 217.panta pirmās daļas, jākonstatē vienīgi tādas pazīmes, kas raksturo pašu kaitīgo darbību – uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai), iestādei vai organizācijai likumos noteikto grāmatvedības dokumentu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas slēpšanu vai viltošanu.
-
SKK-16/2022 “Krimināllikuma 300.pantā (Apzināti nepatiesas liecības, atzinuma, tulkojuma, paskaidrojuma un pieteikuma sniegšana) paredzētā noziedzīgā nodarījuma speciālais subjekts” (KL/ Noziedzīgi nodarījumi pret jurisdikciju)
Tēze:
Izvērtējot, vai persona ir atzīstama par speciālo subjektu Krimināllikuma 300.panta izpratnē, jāņem vērā personas faktiskā saistība ar konkrēto noziedzīgo nodarījumu, nevis personas procesuālā statusa formālais raksturs.
Pievienoti klasifikatoros tikai ar virsrakstu (bez tēzēm)
-
SKK-[C]/2022 “Krimināllikuma 160.pantā (Seksuāla vardarbība) paredzēto noziedzīgo nodarījumu sastāvu objektīvās puses izpausmes un šo sastāvu nošķiršana” (KL/ Noziedzīgi nodarījumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību)
-
SKK-[D]/2022 “Notiesātā īpašumā esošā dzīvokļa konfiscēšanas iespējamība, piemērojot papildsodu – mantas konfiskāciju” (KL/ Sods)
-
SKK-124/2022 “Valsts amatpersonas uzkūdīšana izpaust neizpaužamas ziņas, kas nav valsts noslēpums” (KL/ Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā; KL/ Noziedzīgs nodarījums)
-
SKK-86/2022 “Tiesai ir tiesības nosacītu brīvības atņemšanas sodu pārvērst brīvības atņemšanas sodā vienīgi Krimināllikuma 55.panta otrajā daļā paredzētajos gadījumos” (KL/ Soda noteikšana)