Tieslietu padome 10.februārī pieņēma lēmumu aicināt Augstāko tiesu izveidot darba grupu, kas izvērtētu civillietu, krimināllietu un administratīvo lietu tiesvedību ilgumu ietekmējošos faktorus Latvijas tiesās.
Darba grupā, kuras darbu vada Judikatūras un zinātniski analītiskā nodaļa, kā eksperti pieaicināti trīs senatori, advokatūras, prokuratūras un Ārlietu ministrijas pārstāvji. Darba grupa, izmantojot Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūrā noteiktos lietu izskatīšanas kritērijus, analizēs tiesvedību procesu norisi un apkopos ilgo tiesvedību iemeslus.
Aptaujā noskaidro ilgo tiesvedību biežākos cēloņus
Pirmajā darba grupas sanāksmē līdzās citiem jautājumiem saistībā ar tiesvedības ilgumu pētījuma uzsākšanu tika nolemts sarīkot aptauju, lai uzklausītu dažādajās tiesvedības procesa stadijās un procesuālajos statusos iesaistīto amatpersonu viedokļus par problēmām saistībā ar tiesvedības procesa ilgumu un iespējamajiem risinājumiem.
Darba grupas sagatavotā aptauja guva lielu atsaucību, tajā piedalījās 256 tiesneši, 321 prokurors un 372 advokāti.
Aptaujas dalībnieki izteica viedokli par kriminālprocesā, civilprocesā un administratīvajā procesā novērotajiem tiesvedības ātrumu negatīvi ietekmējošajiem faktoriem, izmantotajiem tiesvedības novilcināšanas līdzekļiem un procesuālajiem līdzekļiem novilcināšanas nepieļaušanai, kā arī sniedza ierosinājumus, kādas izmaiņas būtu nepieciešamas tiesvedības ilguma samazināšanai – iespējamie normatīvā regulējuma grozījumi, tiesu resursu papildināšana, tiesnešu tālākizglītība un citi risinājumi.
Sanāksmē 16.aprīlī darba grupa vienojās, ka turpmākais darbs tiks sadalīts pēc procesuālā regulējuma, veicot apkopoto priekšlikumu un viedokļu sākotnējo analīzi un izvērtējumu. Atsevišķi tiks pētīts jautājums par tiesas sēžu atlikšanu lietas dalībnieku darbnespējas dēļ.
Apkopojumu par identificētajiem tiesvedību ilgumu ietekmējošajiem faktoriem un izpētes gaitā izdarītos secinājumus darba grupa aicināta iesniegt Tieslietu padomei līdz 1.oktobrim.